PALMET Grup Hakkında

Anasayfa > Kurumsal > PALMET Grup Hakkında

1984 yılında PALMET METAL A.Ş. ismiyle kurulan şirketimiz, 2007 yılında PALMET Şirketler Grubu altında PALMET ENERJİ A.Ş. ve PALMET MÜHENDİSLİK olarak iki farklı şirkete ayrıldı.

PALMET, 1987 yılında Türkiye-SSCB Doğal Gaz Boru Hattının Ankara, Kırklareli ve Bulgaristan sınırındaki 13 adet Gaz Basın Düşürme Ölçüm İstasyonlarının ve kontrol odalarının yapımını üstlendi. 1990’lı yıllarda Türkiye genelinde başlatılan doğal gaz hat çalışmaları ile sektörün fizibilite çalışmalarında öncü bir role sahip oldu. 2001 yılında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) kuruluşu ile Gebze ve Erzurum şehirlerinin Doğalgaz Dağıtım Lisansı İhalelerini alan PALGAZ ve PALEN şirketleri ile enerji sektörünün ilk yatırımcılarından biri oldu.

PALMET ENERJİ, 2021 yılı’nda İZGAZ’ı grup şirketlerine dahil edeerek İzmit’e, PALGAZ ile Gebze’ye, PALEN ile Erzurum’a doğal gaz arzı sağlamaya başladı. 2024 yılında Trakya Bölgesi (GAZDAŞ Trakya) ve Gaziantep Bölgesine (GAZDAŞ GAZİANTEP)  gaz arzı sağlayan şirketleri alarak 5 lisans bölgesinde 4’ü büyükşehir olmak üzere 7 il 62 ilçede yaklaşık 2 milyon  müşteriye hizmet vermektedir.

2009’da inşası tamamlanarak devreye alınan 60 MW gücündeki DELTA Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali’nin ardından Aralık 2012’de 62 MW gücündeki ikinci doğal gaz kombine çevrim santrali olan ALES Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali ticari faaliyetlerine başlamıştır. 2021 yılında Türkiye’nin en büyük doğal gaz çevrim santrallerinden biri olan BAYMİNA Enerji’yi grup şirketleri arasına katan PALMET ENERJİ, toplamda 956 MWe’lık kurulu güce sahiptir. Diğer yandan Erzincan ilinde lisansı alınarak inşaatı başlayan 284 MWe gücündeki Eriç Barajı ve HES Projesi çalışmaları devam etmektedir.

PALMET Enerji, yıllık 8,5 milyar metreküp gaz hacmi ile Türkiye’de tüketilen doğal gazın yaklaşık %15’ini dağıtım şebekeleri ve doğal gaz çevrim santralleri üzerinden yönetmektedir.

PALMET ENERJİ, GAZPORT şirketiyle EPDK’dan aldığı Toptan Doğalgaz Satışı ve Spot LNG İthalatı Lisansı ile serbest piyasa ekonomisi koşullarında 2009 yılı itibarıyla, GASLINE Doğalgaz Toptan Satış A.Ş. ise 2012 yılı itibarıyla faaliyetlerine başlamıştır. PALMET ayrıca 2010 yılında aldığı Elektrik Toptan Satış Lisansı’yla PALPORT Elektrik Ticaret A.Ş. üzerinden toptan satış şirketlerinden nihai tüketiciye kadar geniş bir müşteri portföyüne elektrik arzına başlamıştır.

PALMET MÜHENDİSLİK ise grubun tüm yatırımlarında mühendislik ve taahhüt işlerini yürütmektedir. Ayrıca uzmanlık sahasındaki Telekom, IT ve enerji altyapılarının tasarımı, uygulanması ve işletilmesi konularında dünya çapında faaliyetlerini sürdürmektedir.

PALMET ENERJİ, 2016 yılında enerji sektöründeki yatırımlarını desteklemek amacıyla 5.000 MW hidroelektrik santrali kurulu gücüne sahip bir dünya devi olan Kanada şirketi Manitoba Hydro International ile Türkiye’de yeni bir ortaklık yapısı oluşturmuştur. Palmet-Manitoba Hyro International Mühendislik ve Müteahhitlik Ticaret A.Ş. (PMHI A.Ş.) adı altında faaliyetlerini sürdüren şirket öncelikle PALMET ENERJİ tarafından devam ettirilen hidroelektrik enerji yatırımlarına yönelik planlama, fizibilite, projelendirme, yapım ve işletim hizmetleri vermektedir.

Doğalgaz Acil 187
Çağrı merkezi 444 82 25
Doğalgaz Acil 187
Çağrı merkezi 444 82 25